صفحه اصلی > اداره رسانه (تولید محتوا) > روش های ارائه محتوا > پویانمایی آموزشی 
پویانمایی آموزشی


پویانمایی آموزشی برای مقاصد ویژۀ پرورش یادگیری استفاده می‌شود. از زمان اختراع کامپیوترهای با گرافیک قدرتمند، علاقه به استفاده از پویانمایی برای کمک به درک اطلاعات و یادآوری آن‌ها در یادگیرندگان افزایش زیادی پیدا کرده است. این فناوری (کامپیوترهای قدرتمند) سبب شده است پویانمایی‌ها راحت‌تر و ارزان‌تر از سالیان پیش تولید شود. حتی نرم‌افزارهایی هستند که به یاددهنده کمک می‌کنند پویانمائی‌های خودش را بدون نیاز به متخصص حرفه‌ای خود تولید کند.animationتأثیر بر یادگیری

در نگاه اول به نظر می‌رسد تأثیر پویانمایی برای ارائۀ مفاهیم پویا ایده‌آل باشد. ولی تحقیقات نتایج متفاوتی را از این تأثیر نشان داده‌اند. و در بعضی از مطالعات حتی نتایج منفی بر یادگیری داشته‌اند و در کل نمی‌توان گفت تأثیر پویانمایی از تصاویر ایستا بیشتر بوده است ولی به کارگیری صحیح آن‌ها نقش اساسی در تأثیر آن‌ها بر یادگیری داشته است.

علت این امر این است که گاهی وقتی مفاهیم بسیار پیچیده تدریس می‌شود یادگیرندگان بیشتر تحت تأثیر خود پویانمایی قرار می‌گیرند تا آن مفهوم مورد نظر و این به دلیل نقش ادراک بینایی و شناخت در پردازش اطلاعات است. ادراک و شناخت انسان سیستمی است که ظرفیت محدودی دارد. اگر این ظرفیت محدود با استفاده وسیع از پویانمایی پر شود جایی برای پردازش سایر اطلاعات باقی نمی‌ماند به عنوان مثال سرعت پخش تصاویر پویانمایی ممکن است از سرعت پردازش اطلاعات در یک یادگیرندۀ خاص بیشتر باشد. راه‌حل این مشکل کاهش سرعت پخش تصاویر و استفاده از متن در کنار آن‌ها است. و یا استفاده از امکاناتی برای یادگیرنده در تنظیم سرعت پخش.

یکی از مشکلات دیگر در استفاده از پویانمایی طراحی ضعیف است. به این ترتیب که پویانمایی اطلاعات غیر ضروری را بیشتر مورد توجه قرار دهد در حالی که اطلاعات اصلی در مرکز توجه نباشند. یا در مورد دستگاه‌های پیچیده نتوان طراحی کاملی انجام داد و باز هم نیاز به توضیحات بیشتری وجود داشته باشد. به هر حال منظور این است که در طراحی پویانمایی باید به اهداف آموزشی توجه شود و دقیقاً بر آن مبنا طراحی صورت بگیرد.

منبع:

http//en.wikipedia.org/wiki/Educational_animation.

 


اساتید محترم دانشگاه علوم پزشکی همدان، در صورت تمایل به استفاده از خدمات آموزش الکترونیکی ترکیبی و کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پست الکترونیکی Elearning@umsha.ac.ir و یا شماره تلفن 38381768 با کارشناس مسئول این دوره ها خانم مهندس زارعیان تماس حاصل نمایند. لازم به ذکر است جهت آشنایی اساتید متقاضی و استفاده بهینه از سیستم، مرکز آموزش های الکترونیکی یک جلسه آموزشی توجیهی نیز ویژه دانشجویان و اساتید مربوطه برگزار خواهد نمود. 


 

عنوان